Domů » Maďarsko a Slovensko 2022

Maďarsko a Slovensko 2022

Po několika letech jsem si konečně dovolili dovolenou. Z různých důvodů jsme se nakonec rozhodli pro Maďarsko. Přes Airbnb jsme vybrali prostornou vilu se zahradou v Vámosszabadi, což je vesnice 5 minut od Györu a 5 minut do hranic se Slovenskem. Bohužel termální lázně v Györu jsou dlouhodobě zavřené, takže hlavním cílem byl Velký Meder, který nás tak trochu ohledně koupání zachránil…

První polovina září je v podunajské nížině teplotně na střední Evropu nadprůměrná, takže jsme měli teploty kolem 30 stupňů, až kolem 15. září se začalo ochlazovat. Proti Praze šlo tedy o počasí srovnatelné s mořským klimatem, i když jsme byli vzdáleni pouze necelých 5 hodin.

Pobyt s námi si užilo i všech našich 5 koček, určitou obavu jsem měl s přejezdy, ale nakonec se ukázalo, že zbytečné, kočky to zalomily a skoro celou cestu prospaly.

Naprosto nadšený jsem z gastronomie, jezdili jsme ochutnávat do restaurací v Györu a jinak jsme se stravovali v Mederu v areálu termálních lázní. Maďaři nám servírovali úplné skvosty, porce, které se nedaly sníst (proti našim žebráckým porcím v restauracích), fantastické mají cukrárny s nabídkou dortů. Slováci nebyli pozadu, hodně experimentují s kořením a recepty jsou velmi nápadité, nebojí, jejich jídla byla také skvělá.

Moc fajn byl i kulturní zážitek ze zámku Esterházy-kastély v městě Pápa. Prohlídka v délce 45 minut s multimediálním úvodním filmem, audio průvodce (ve slovenštině). živá tematická představení souboru čtyř dam v dobových kostýmech v jednotlivých sálech.

Na tuto dovolenou budu velmi rád vzpomínat.

A pár fotek pro inspiraci.

Napsat komentář